Jak vznikl Osadní výbor Horní Hanychov
Na počátku byla aktivita sousedů, kteří chtěli v roce 2004 získat větší vliv na dění okolo příprav mistrovství světa 2009. Poradili jsme se s Pilínkováky, kteří tehdy už svůj osadní výbor měli, připravili jsme setkání sousedů s vedením města a rozeslali všem Hanychovákům pozvánku viz http://www.hornihanychov.cz/OsV/Zapisy/Setkani-20040729-pozvanka.htm . Na setkání tehdy přišlo přes 100 Hanychováků, dva náměstci z radnice atd. a se založením Osadního výboru jsme díky tomu neměli nejmenší problém. Důležité je, že Osadní výbor není uskupení založené aktivní skupinou občanů ani není orgánem samosprávy voleným občany, ale je jmenován zastupitelstvem města. Není právním subjektem, ale de fakto výborem zastupitelstva, a nepředpokládá se tedy, že je nátlakovým uskupením pro boj s radnicí – když už by takové bylo potřeba, je lepší založit občanské sdružení resp. nově spolek. Osadní výbor v žádném případě není ani místní samospráva. Místní samospráva může být jen tam, kde je volena občany = aby mohla mít místní samosprávu, čtvrť by se musela odtrhnout od Liberce, nebo by Liberec musel zřídit další městské obvody nebo městské části (dnes mají tento status jen Vratislavice).
Vzhledem k výše uvedenému je dnes význam Osadních výborů o něco menší než před deseti lety - tehdy nebyly informace z rady města a ze zastupitelstva dostupné na Internetu a Osadní výbor měl tedy významnou výsadu, že nám město dávalo dopředu písemně nebo na USB flash příslušné materiály, které běžný občan (ani občanské sdružení) nedostal. Dnes již tato výhoda padá, protože materiály před jednáním zastupitelstva jsou na Internetu. Teoretickou výhodou stále je, že předseda Osadního výboru může kdykoliv vystoupit na zastupitelstvu k čemukoliv, zatímco "běžný občan" pouze k projednávaným tématům. Praktickou výhodou je, že mezi náměstky na radnici se vždycky najde někdo, kdo s Osadním výborem spolupracuje více než s "běžným občanem", tj. čas od času zavolá, pokud se projednává něco, k čemu se potřebuje poradit s místními. V našem případě to dřív byli tajemník Řeháček a náměstek Veselka, nyní náměstek Rutkovský. Dlužno říci, že v případě územního plánu tento postup nedávno pomohl zabránit velké nespravedlnosti - náměstku Rutkovskému se něco nezdálo, zavolal na osadní výbor a na půlhodinové schůzce se vše vyřešilo.
Suma sumárum pokud chtějí být občané aktivní a spolupracovat s radnicí nebo radnici (konstruktivně) oponovat, není Osadní výbor úplně nutný.
Pokud občané pokládají za potřebné osadní výbor založit, musí k tomu dojít formou usnesení zastupitelstva (tj. hlasováním) k návrhu, který do zastupitelstva předloží nejlépe rada města. Je tedy optimální najít v radě města zastánce založení osadního výboru, který si tento záměr vezme za své a předloží ho radě. Předpokládám, že rada návrh pečlivě posoudí a schválí ho pouze v případě, že pokládá založení osadního výboru v navrženém složení za dostatečně reprezentativní vzhledem k občanům dané čtvrti. Nedovedu si představit, že by rada navrhla zastupitelstvu založení osadního výboru, který by byl například buňkou jedné politické strany nebo nástrojem k prosazení názorů nějaké sekty.
Martin Dušek, předseda Osadního výboru Horní Hanychov
Říjen 2014